Share Good News

More great results came in the final Sussex County Championship weekend, including Championship Medals for Jessie Brown and Ollie Iden.

Thank you again to all our lovely helpers over the final weekend of the counties:
Team managers/coaches: Helen Smith, Denise Brown, Ciara MacLeod, Kerry Iden and Tina Le Merle
Officials: Mark Brown, Kerry Iden, Helen Smith, Dan Le Merle, Mark Savill
County volunteers: Zoe Napier, Tim Thornburg, Jacqui Brockwell, Tansley Grace
Highlights from the final weekend:
17 finals swum (50 & 100m events):
  • Boys 15yrs breast – Tom Hogg 3rd
  • Girls 12yrs 50 fly – Ella Thornburg 1st & Ella Napier 4th
  • Girls 14yrs 50 fly – Isabel Charnock 8th
  • Girls 16yrs & over 50 fly – Jess Frayne 8th
  • Boys 13yrs 100 free – Euan MacLeod 3rd
  • Boys 15yrs 100 free – Tom Hogg 2nd
  • Girls 12yrs 100 back – Ella Thornburg 6th
  • Girls 16yrs & over 100 back – Madi Walker 6th
  • Girls 12yrs 50 back – Ella Thornburg 8th
  • Boys 13yrs 50 free – Euan MacLeod 8th
  • Boys 14yrs 50 free – Ed Clark 6th
  • Boys 15yrs 50 free – Tom Hogg 5th
  • Girls 12yrs 100 fly – Ella Thornburg 2nd & Ella Napier 5th
  • Boys 15yrs 100 breast – Tom Hogg 3rd & Ollie Iden 5th

200/400 medal winners: 

  • Holly Brockwell won Bronze in the Girls 10yrs 200 IM
  • Jessie Brown won Bronze in the Girls Senior Championship 400 IM
  • Ollie Iden won Silver in the Boys 15yrs 200 fly & Bronze in the Junior Championship (same event)
  • Will Le Merle won Bronze in the Boys 15yrs 200 back
  • Euan MacLeod won Bronze in the Boys 13yrs 200 back & 400 free
  • Stephen Redman won Silver in the Boys 16yrs 200 back & Bronze in the 200 fly
  • Abby Smith won Gold in the Girls 16yrs 400 IM
  • Ella Thornburg won Bronze in the Girls 12yrs 400 IM
  • Madi Walker won Bronze in the Girls 15yrs 200 IM
Regional times achieved:
  • Ella Thornburg – 50 fly and 200 IM base times
  • Ella Napier – 50 fly base time
  • Isabel Charnock – 50 fly base time (the 100th is ignored for the purpose of qualifying)
  • Abby Smith – 50 fly base time
  • Jess Frayne – 50 fly base time
  • Marcus Harvey – 100 breast MC time
  • Plus several more were improved base and auto times.

In addition, Euan MacLeod has achieved 5 automatic Scottish National Age Group Times and 3 consideration times. Fantastic!

Ella Thornburg was our busiest swimmer competing in a total of 23 events (heats & finals) throughout the Championships!

36 Club Records have been broken throughout the Championships, with Ella T and Madi vying for getting the most, each breaking 7! All 3 of our 11yr old girls competing broke a 17 year old 50 breast record, only the fastest holding it of course. Club records are age on day (not 31st Dec as for county). Our record breakers were:

  • Jessie Brown – Girls 16 & over – 200 back, 200 breast & 100 breast
  • Isabel Charnock – Girls 14yrs – 50 fly
  • Edward Condron – Boys 9yrs – 100 back
  • Jess Frayne – Girls 16yrs & over – 50 breast & 50 fly
  • Charlie Hodges – Boys 16yrs & over – 100 back
  • Ollie Iden – Boys 14yrs – 100 fly & 200 fly
  • Euan MacLeod – Boys 12yrs – 200 free, 50 fly, 200 IM & 50 back
  • Ella Napier – Girls 11yrs – 50 breast, 200 breast & 100 breast
  • Stephen Redman – Boys 15yrs – 200 fly
  • Lewis Smart – Boys 16yrs & over – 50 fly & 200 IM
  • Abby Smith – Girls 15yrs – 100 breast
  • Matty Smith – Boys 13yrs – 200 fly
  • Ella Thornburg – Girls 11yrs – 800 free, 200 fly, 50 free, 200 free, 400 IM, 50 fly & 100 fly
  • Madi Walker – Girls 15yrs – 200 back, 50 breast, 100 free, 200 breast, 200 free, 100 back & 200 IM
As a Club we came 7th overall in the Age Group competition and 8th overall in the Junior (under 16) & Senior (16 & over) Championship competition. This was out of 17 competing clubs.
Congratulations again to the following six swimmers in the 10-12yr age groups who meet the criteria for the Sussex County Development Squad and should therefore expect an invite:
Edward Condron, Holly Brockwell, Kitty Hogg, Caitriona Macleod, Ella Thornburg & Ella Napier

So a huge CONGRATULATIONS to everyone of our swimmers who competed throughout the Championships!